Współpraca nauki z biznesem

I Kongres ESG rozpoczął dyskusję o przyszłości ESG w Polsce. Zagadnienia dotyczące współpracy nauki z biznesem, optymalnych ścieżek opracowywania nowych technologii, dopasowanego do potrzeb gospodarki kształcenia kadr oraz tego, jak wiedza i doświadczenie naukowców mogą wesprzeć rozwój ESG w Polsce, omawiali eksperci uczestniczący w panelu pt. „Nauka a ESG”.

W dyskusji wzięli udział m.in. Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza; Rafał Rudzki, dyrektor ds. ESG w Żabka Polska; Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska oraz prof. Piotr Stankiewicz, dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Sieci Badawczej Łukasiewicz.

– Jeżeli mówimy o dojściu do neutralności klimatycznej i zeroemisyjności całej Europy, a Polska ma tu ważną rolę do odegrania, to najwięcej mamy dzisiaj do zrobienia w energetyce i w przemyśle, gdzie emisje CO2 są największe. Wydaje się, że tak naprawdę możliwość dojścia do zeroemisyjności w roku 2050 warunkuje to, w jaki sposób wykorzystamy wodór jako paliwo przyszłości i to na każdej płaszczyźnie – powiedział Bartłomiej Orzeł. Jak dodał, polska energetyka przygotowuje się do testów – w ciepłowniach oprócz gazu spalany będzie właśnie wodór. Podkreślił, że duże wyzwania stoją przed przemysłem i przede wszystkim dotyczą tego, jak pozyskać stal w ramach procesów bezemisyjnych, a także rolnictwem, które odpowiada za 18 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Liczą się kompetencje, doświadczenie i motywacja

– Ogromną odpowiedzialnością tej transformacji społeczno-gospodarczej jest to, aby realizować tę zmianę we współpracy z jednostkami badawczymi, także z uczelniami i podmiotami, które tę dodatkową wartość w tworzeniu miejsc pracy mogą mieć. Dla nas w Żabce liczą się kompetencje, doświadczenie i motywacja. Jesteśmy organizacją, która poszukuje osób z otwartym umysłem, które chcą w takim miejscu, jakim jest ekosystem rozwiązań modern convenience, którym jest Żabka, na co dzień się realizować i wykorzystywać swój potencjał. Niezależnie, czy jesteś ekspertem od wielkich zbiorów danych, dietetykiem, ekspertem od logistyki czy prawnikiem, na pewno znajdziesz w takim ekosystemie jak Żabka swoje miejsce pracy. To też pokazuje, jaki ogromny przekrój tematyczny jest do zagospodarowania i tym samym potrzeba budowania tych kompetencji we współpracy między biznesem a szeroko rozumianym sektorem edukacyjnym – powiedział Rafał Rudzki, dyrektor ds. ESG w Żabka Polska. – Wydaje się, że raportowanie pozafinansowe przestaje być dobrą praktyką i czymś dla chętnych, staje się zaś elementem zarządzania przedsiębiorstwem i budowania wiarygodności i zaufania z interesariuszami, w tym z sektorem finansowym i innymi partnerami – dodał.

Zasadziliśmy 250 mln drzew

– W ramach troski o środowisko produkujemy szereg urządzeń, które pozwalają na oszczędności energetyczne lub zwiększenie wydajności energetycznej, przede wszystkim dzięki użyciu naturalnych źródeł energii. Jesteśmy liderem w produkcji inwerterów do fotowoltaiki, baterii, które służą do utrzymania tej energii, jesteśmy już także obecni w sektorze samochodów autonomicznych. Wszystkie te wytwory naszej myśli inżynierskiej wspierają dbałość o planetę. To, co zrobiliśmy w tym zakresie to tak, jakbyśmy zasadzili 250 mln drzew – powiedział Ryszard Hordyński, dyrektor ds. Strategii i Komunikacji w Huawei Polska. Wspomniał również o konkursie Huawei Startup Challenge. – W pierwszej edycji konkursu promowaliśmy innowacje i takie startupy, które wykorzystywały technologie do walki z różnego rodzaju wykluczeniami: edukacyjnymi, niepełnosprawnością czy dostępem do sztuki. Teraz jest drugi konkurs startupów, dotyczący środowiska. Jest wyłonionych 10 najlepszych startupów. Trzy najlepsze z nich, które dostaną nagrody finansowe, zostaną wyłonione w marcu –podkreślił. Huawei wspiera również fundacje i uczelnie w zachęcaniu kobiet do studiowania kierunków technicznych.

Rozwiązania technologiczne dostarcza polskim przedsiębiorcom Sieć Badawcza Łukasiewicz, skupiająca 28 instytutów badawczych, reprezentujących wszystkie branże gospodarki. – Pytanie, co my możemy dać polskim przedsiębiorcom, jaki wnieść wkład do zielonej transformacji, codziennie przyświeca nam w naszej pracy. Pierwszy wymiar to przełomowe, zielone technologie, związane z koniecznością osiągnięcia neutralności klimatycznej – powiedział prof. Piotr Stankiewicz, dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ w Sieci Badawczej Łukasiewicz. Podkreślił także, że samo opracowanie strategii ESG jest dopiero wstępem do podjęcia działań. – Jak zaczynamy te działania podejmować, to się okazuje, że potrzebujemy konkretnych innowacji o charakterze technologicznym, ale także procesowym, organizacyjnym, które pozwolą nam zmienić sposób działania przedsiębiorstwa. I tutaj Sieć Badawcza Łukasiewicz przychodzi z pomocą. W ciągu 15 dni jesteśmy w stanie przedstawić propozycję rozwiązania problemu dowolnemu przedsiębiorcy, który się do nas zwróci.